Bursa Apolyont Han | Bursalı Haber

Bursa Apolyont Han da bunlar arasında bulunan yapılardan sadece birisidir. Ağırlıklı olarak Yıldırım Beyazıt döneminde olmak üzere çeşitli hanlar yapılmıştır. Genellikle satış ve kalma konakları olarak belirlenmiştir.
Ekleme Tarihi: 28.03.2021 - 16:48

Bursa Apolyont Han | Bursalı Haber

Bursa Apolyont Han da bunlar arasında bulunan yapılardan sadece birisidir. Ağırlıklı olarak Yıldırım Beyazıt döneminde olmak üzere çeşitli hanlar yapılmıştır. Genellikle satış ve kalma konakları olarak belirlenmiştir.
1/3
Bursa Apolyont Han | Bursalı Haber

Bursa Apolyont Han

şehir içerisinde bulunan tarih kokan yerlerden birisidir. Bursa şehri tamamı ile hanlardan oluşuyor dersek abartmış olmayız! Hanlar şehri Bursa içerisinde Osmanlı döneminde başta olmak üzere çeşitli yapılar inşa edilmiştir. Oluşturulan yapıların günümüze gelme sürecinde elden ele aktarılarak ayakta kalması sağlandı. Günümüzde belediyelerin gerçekleştirdiği bakımlar ile misafirlerini ağırlıyor. Apolyont Han temelde bir amaç uğruna yapılmıştır. Bursa ticaret şehri olarak bilinir. Özellikle ipek konusunda Osmanlı zamanlarında dünya çapında anılan bir yerdi. O zamanlar ipek tamamen el işçiliğine dayandığından belirli alım noktaları bulunuyordu. Sadece alım değil aynı zamanda satıcıların da aktif olarak bulunduğu Bursa’da kalmak, malları korumak ve at gibi ihtiyaçları karşılamak adına alanlar yapıldı. Bursa Apolyont Han da bunlar arasında bulunan yapılardan sadece birisidir. Ağırlıklı olarak Yıldırım Beyazıt döneminde olmak üzere çeşitli hanlar yapılmıştır. Genellikle satış ve kalma konakları olarak belirlenmiştir. Buradan alınan gelirler neticesi ile başkent İstanbul üzerinde giderlere masraf olmaktaydı. Bir bakıma vergilendirme sistemi oluşturulmuştur.

2/3
Bursa Apolyont Han | Bursalı Haber

Bursa Apolyont Han Tarihi 
Bahsi geçen hanın yapılması tahmini olarak 1870li yıllara dayanmaktadır. Diğer hanlar inşa edildikten sonra tüccarların ve burada bulunan kişilerin ihtiyacını karşılamak adına mimari olarak geliştirilmiştir. Han at ihtiyacını karşılamak adına bulunuyordu. Geçmiş zamanda at hem bir ulaşım aracı hem de savaş için büyük öneme sahipti.
Tüccarların uzun yollara at ile gittiği düşünüldüğünde Bursa Apolyont Han da bu noktada önemini arttırmıştır. Şehir dışından hatta ülke dışından gelen kişiler atlarının bakımını mevcut alanda yaptırabiliyordu. Atların bakımının yanı sıra ata ihtiyacı olan kişilerin de burada alışveriş yaptığı bilinmektedir. Zaman içerisinde ise işlevini kaybederek değişikliğe uğramıştır.
Geçen zaman içerisinde Osmanlı döneminde Halil Ağa olarak bilinen Halil Hamurcu’ya verilmiştir. Halil Ağa mevcut yapıda geliştirme de düzenlemeler oluşturmuştur. Torununun anlattığına göre aslen Kayı boyundan geldiklerinden dolayı alanın kendisi için önemi oldukça büyüktür. Seneler içerisinde tüm olumsuz durumlara meydan okurcasına ayakta kalarak günümüze ulaşabilmiştir.
Apolyont Han Nerde Bulunur?
Bursa Apolyont Han adından da anlaşılacağı üzere Bursa’da bulunmaktadır. Ziyaret etmek isteyen kişilerin Osmangazi ilçesine gitmesi gerekir. Bursa gezisi sırasında hanların bulunduğu alana uğramamak neredeyse imkânsızdır. Bu yüzen kolaylıklar yerel halktan nasıl gidileceğine dair bilgi almak mümkündür. Cumhuriyet Caddesi üzerinde hanlar bulunmaktadır. Pirinç Han olarak adlandırılan bir başka hanın karşısındadır.

3/3
Bursa Apolyont Han | Bursalı Haber

Nasıl Gidilir?
Hana gidebilmek için şehir dışından gelen bireyler otobüsler vasıtası ile direkt olarak Osmangazi ilçesine gitmelidir. Burada otogarda indikten sonra bulunan yerel halk otobüsleri ile merkezde bulunan Cumhuriyet Caddesi üzerine gelmelidir. Merkez noktada olduğundan otobüs ve metro seferleri ile ulaşım oldukça kolaydır. Halk arasında da bilindiğinden rahatlıkla yol tarifi alınabilir.
Mimari Özellikleri
Hanlar ticari amaç güdülerek oluşturulduğu için oldukça büyük yapılar olmaktadır. İçerisinde 100’e yakın bölüm ve oda mevcut olabilmektedir. Halil Ağa sayesinde günümüze gelen hanın bugün 17 hissedarı bulunmaktadır. 52 farklı bölümden oluşarak diğer hanlara nazaran daha küçük bir alana sahiptir. Daha küçük olsa da kullanışlılık açısından oldukça etkilidir.
Günümüzde Kullanım Alanı Nedir?
Geçmişte yapılan birçok tarihi eserin işlevini yitirme olayı Bursa Apolyont Han içerisinde de geçerli olmuştur. Osmanlı zamanında atlar için kullanılan bu alan günümüz içerisinde 25 esnafa ev sahipliği yapmaktadır. Hediyelik eşya alabilmek, yemek yiyebilmek için farklı noktalar bulunur. Özellikle han girişindeki ahşap ev fotoğraf çekilmeyi sevenlerin uğrak noktası olmaktadır. Bursa’yı gezmeye geldiğiniz de mutlaka uğramalısınız!

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.