Bursa Emir Sultan Cami | Bursalı Haber

Bursa Emir Sultan Cami, şehrin içerisinde yer alan ve turist dahil yerli halkın en çok ziyaret ettiği alanlar arasında yer alıyor. Geçmişe dair kalıntıları, içerisinde taşıdığı değerler önemini oldukça arttırıyor.
Ekleme Tarihi: 04.01.2021 - 22:06

Bursa Emir Sultan Cami | Bursalı Haber

Bursa Emir Sultan Cami, şehrin içerisinde yer alan ve turist dahil yerli halkın en çok ziyaret ettiği alanlar arasında yer alıyor. Geçmişe dair kalıntıları, içerisinde taşıdığı değerler önemini oldukça arttırıyor.
1/3
Bursa Emir Sultan Cami | Bursalı Haber

Bursa Emir Sultan Cami, şehrin içerisinde yer alan ve turist dahil yerli halkın en çok ziyaret ettiği alanlar arasında yer alıyor. Geçmişe dair kalıntıları, içerisinde taşıdığı değerler önemini oldukça arttırıyor. Kişiler bu anlamda büyük bir merakla mekânı ziyaret etmek istiyor. Şehir dışından uğrayan bireylerin de sıklıkla uğradığı duraklar arasındadır.

Eskiden Osmanlı’nın bünyesinde senelerce yer alması ile birlikte Bursa şehrinde mimari anlamda birçok gelişme yaşanmıştır. Sayısız külliye, han ve caminin yapıldığına şahit olmak mümkündür. Geçmiş mimarinin gelişmişliği ve zaman içerisinde yapılan restorasyonlar ile bireylerin bu alanlara erişebilmesi hala mümkündür. Tarihe şahit olmayı isteyenlerin uğraması gereken birçok nokta bulunur.

 

Bursa Emir Sultan Cami Nerede?

Gidip görmek ve bu alanlarda bulunmak isteyen bireyler tarafından Bursa Emir Sultan Cami nerede ve nasıl gidilir tarzında sorular sorulmaktadır. Camiye erişim sağlamak oldukça kolaydır. Bursa merkeze yakın oluşu neticesi ile ister özel araba istersen Bursa ulaşım araçları ile çok rahat bir şekilde ziyaret etmek, gezmek ve görmek mümkündür.

 

Bursa Yıldırım ilçesinde bulunmaktadır. Ulaşımı için Bursa içerisinde bulunan ve cami yakınlarından geçen otobüs hatları: 36/A, 6/A ve 6/E. Bu otobüslerden herhangi birisine binerek şehrin yabancısıysanız insanlardan rica ederek camiye en yakın konumda inmeniz mümkündür. Uzaklığı bulunmamaktadır. Merkezi bir konumlu olması yol seyrini uzatmamaktadır. Kısa sürede varabilir ve gezebilirsiniz.

 

2/3
Bursa Emir Sultan Cami | Bursalı Haber

Emir Sultan Cami Tarihi Nedir?

Bursa Emir Sultan Cami önem kazanmasında etkili olan durum oluşumu sebebiyle kaynaklanmaktadır. Yıldırım Beyazıt zamanında Bursa adına sayısız çalışmalara sebep olmuştur. Kendisi için oldukça değerli olan bu şehir içerisinde bizzat yaptırdığı birçok han bulunmaktadır. Hem İstanbul’a vergi elde etmiş hem de Bursa halkının yararına planlar oluşturmuştur.

 

Emir Sultan Cami ise Yıldırım tarafından değil, kızı tarafından yaptırılmıştır. Yıldırım Beyazıt’ın kızı Hundi Hatun, 15. Yüzyıl dolaylarında eşi Emir Sultan’ın ölmesiyle birlikte kendisi için yaptırmıştır. Yani cami bir padişah camisi/ külliyesi değildir. ‘Sultan Külliyesi’ olarak da anılmaktadır. Emir Sultan’a atfedilmesi nedeniyle o zamandan bu zamana büyük önem taşımaktadır.

 

Emir Sultan Cami Ne Zaman Yapıldı?

Bursa Emir Sultan Cami ile karşılaşan bireylerin bu caminin ne zaman yapıldığına dair merakları artmaktadır. Yıldırım Beyazıt’ın yaşadığı dönemler neticesi ile 15.yüzyıl dolaylarında yaptırıldığı düşünülmektedir. Yaklaşık olarak 1400lü yıllardan bahsediliyor. O zamandan bu zamana geçen süre zarfında caminin bu kadar hasarsız ve ayakta durabilmesi ise hayranlık bırakıyor.

Cami, külliye gibi yapılarda restorasyon büyük önem taşımaktadır. Bu caminin de bugünlere gelebilmesinde yapılan düzenlemeler etkili olmaktadır. Geçmişten günümüze farklı usta ve bilir kişiler tarafından belirli aralıklar ile restore edilmektedir. Sekiz köşeli kubbesi bulunan caminin girişine taşlama ve düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

3/3
Bursa Emir Sultan Cami | Bursalı Haber

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 2. Cami!

Bursa Emir Sultan Cami önemi anlatılarak bitirilmez. Bursalılar günümüzde sünnet ve düğünleri öncesi camilerde gelip dualar etmekte ibadetlerini gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra yabancı turistler tarafından da çok sık bir trafik oluşturmaktadır. Tarihe karşı ilgili ve bilgili olan kişilerin Bursa ziyaretleri sırasında bu alanlara uğramaması imkânsız gibi görülmektedir.

Önemi oldukça büyük olan bu caminin Türkiye’de en çok ziyaret edilen ikinci cami olduğu bilinmektedir. Emir Sultan gibi Müslümanlık aleminde çok değerli olan birisi adına yaptırılması İslamiyet açısından da önemini arttırmaktadır. İstanbul Eyüp Sultan Camisinden sonra kişilerin ziyaret ettiği ve ibadet ettiği ikinci ibadet noktası olarak gösterilmektedir. Bursa’ya uğradıysanız mutlaka ziyaret etmeli tarihe tanık olmalısınız.

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.