Bursa Fidan Han | Bursalı Haber

Bursa Fidan Han günümüzde birçok bireyin ziyaret ettiği alanlar arasında yer almaktadır. Hem yerel halk hem de turistlerin büyük bir ilgisi bulunur. Şehri şehir yapan altında yatan tarihidir.
Ekleme Tarihi: 25.01.2021 - 22:48

Bursa Fidan Han | Bursalı Haber

Bursa Fidan Han günümüzde birçok bireyin ziyaret ettiği alanlar arasında yer almaktadır. Hem yerel halk hem de turistlerin büyük bir ilgisi bulunur. Şehri şehir yapan altında yatan tarihidir.
1/3
Bursa Fidan Han | Bursalı Haber

Şehrin önemli simgeleri arasında yer alan Bursa Fidan Han günümüzde birçok bireyin ziyaret ettiği alanlar arasında yer almaktadır. Hem yerel halk hem de turistlerin büyük bir ilgisi bulunur. Şehri şehir yapan altında yatan tarihidir. Bursa söz konusu olduğunda da oluşmuş olan bu tarih çok geçmişlere dayanır. Öyle ki Osmanlı dönemi içerisinde yapılan sayısız eser günümüze ulaşmıştır.

Hanlar, külliyeler denildiğinde de akıllara ilk olarak Bursa şehri gelmektedir. Özellikle Osmangazi içerisinde yer alan hanların sayısı oldukça fazladır. Zamanında özellikle Yıldırım Beyazıt döneminde başlayan yapılar her padişah ile devam etmiştir. Farklı mimarlar tarafından yeni hanlar inşa edilerek farklı amaçlar güdülmüştür.

 

Bursa Fidan Han Nerede?

Bursa Fidan Han şehir olarak adından da anlaşılacağı üzere Bursa’da bulunmaktadır. Tam bir mevki olarak ise Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Ulaşım açısından ilçenin merkezi bir noktasında yer alması gidecek bireylere kolaylık sağlamaktadır. Üstelik çevresinde de tarihi yapılar bulunduğundan ziyaret sırasında bir taşla iki kuş vurmak mümkündür. Bir yol ile birden fazla yeri ziyaret etmek mümkündür.

2/3
Bursa Fidan Han | Bursalı Haber

Fidan Han’a Nasıl Gidilir?

Şehre ilk defa geldiyseniz yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Ulu Cami şehirde bulunan yerli kişiler tarafından çok iyi bilinir. Ulu Cami’ye ulaştıktan sonra kabalık içerisinde ister soru sorarak isterseniz plansız bir şekilde etrafındaki hanlara bakabilirsiniz. Fidan Han da caminin tam olarak karşısında yer alır. Buraya gelen belirli otobüslerde bulunmaktadır. Ulaşım konusunda uğraşmadan gitmek mümkündür.

Bursa Fidan Han Tarihi Nedir?

Bursa Fidan Han şehir içerisinde bulunan sayısız tarihi eser gibi belirli bir hikâyeye sahiptir. Sadrazam Mehmet Ağa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından yapıldığı kabul edilmektedir. Yapılış zamanları ise 15.yüzyıl olarak tahmin edilir. Bundan yaklaşık 600-700 yıl önce inşa edilmiş bu han günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Ulaşmasında etkili olan ise belediyeler tarafından restore işlemleri olmaktadır.

3/3
Bursa Fidan Han | Bursalı Haber

Fidan Han Hakkında Bilgiler

Fidan Han’ın sahip olduğu birçok özellik bulunmaktadır. Han’ın öncelikle diğer adı Mahmut Paşa Hanı olarak da bilinmektedir. Yapan kişinin İbrahim Paşa olduğu bilinince neden Mehmet ismi aldığı merak edilmektedir. Hanın yapılış amacını bilmek bu isme neden sahip olduğu hakkında net fikir elde edilmesini sağlayacaktır. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan hanın belirli bir göreve hizmet ettiği bilinmektedir.

Bursa Fidan Han 15.yüzyıl içerisinde Sadrazam Mehmet Ağa’nın verdiği bir teklif ve öneri sonrasında yapıldığı tahmin edilmektedir. İstanbul’da bulunan han ve külliyelere belirli bir gelir elde edilmesi şarttı. Bursa’da yapılan Koza Han gibi yapılar temelde İstanbul’a bir nakit gelir sağlaması amacıyla oluşturulmuştur. Fidan Han da Mahmutpaşa Külliyesi’ne gelir hedefi ile ortaya koyulmuştur.

Yapı itibari ile oldukça büyüktür. Genel bir çerçevede bakıldığında kare şeklinde bir alan oluşturduğu görülebilmektedir. Alan içerisinde oldukça geniş bir avlu bulunur. Büyük avlunun ortasında şadırvan ve namaz alanı olması amacıyla mescid kurulmuştur. Etrafında ise satıcıların mallarını saklayabilmesi, koruyabilmesi amacıyla 2 katlı bir alan oluşturulmuştur. Satıcılar burada satış yapacağı malzemelerini rahatlıkla koruyabiliyordu.

Bursa Fidan Han içerisinde alt katında 48, bir üst katında 50 olmak üzere toplamda 98 odası bulunmaktadır. Diğer hanlara nazaran çok farklı bir yapısı olmadığından popülerliği diğer hanlar kadar yoktur. Ancak tarihi önemi bilen turistler tarafından tercih edilir. Bunun yanı sıra gezinti içerisinde olan bireyler yeme içme gibi faaliyetlerini buradan rahatlıkla karşılayabilmektedir. Yerli halkın da çoğunlukta bulunduğu kalabalık bir ortama sahip olduğu bilinmektedir.

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.