Bursa İpek Han | Bursalı Haber

Bursa İpek Han diğer hanlar gibi belirli bir amaç uğruna yapılmıştır. Osmanlı döneminde Bursa şehrinin önemi oldukça fazlaydı. Ticaret ve satışların uğrak noktası hatta bir numarasıydı.
Ekleme Tarihi: 30.03.2021 - 23:40

Bursa İpek Han | Bursalı Haber

Bursa İpek Han diğer hanlar gibi belirli bir amaç uğruna yapılmıştır. Osmanlı döneminde Bursa şehrinin önemi oldukça fazlaydı. Ticaret ve satışların uğrak noktası hatta bir numarasıydı.
1/4
Bursa İpek Han  | Bursalı Haber

Hanları ile bilinen şehir, Bursa İpek Han ile dikkatleri üzerine çekiyor. Oluşum açısından ve tarihi ile oldukça geçmişe dayanan Bursa birbirinden farklı tarihi yapıları bünyesinde barındırıyor. Sahip oldukları doğal güzelliklerine bir de tarihi noktalar ve anlamları yüklenince şehir bambaşka bir hal alıyor. Bu sayede yerli ve yabancı turistlerin dikkatini de çekiyor.
İpek Han, hanlar arasında oldukça özel bir yere sahiptir. Yapım aşamasından günümüze gelene kadar farklı durumlara maruz kalmıştır. Ancak bir şekilde de olsa günümüze ulaşarak farklı kişilerin kendisinden haberdar olmasına yol açmıştır. Turist dışında yerli halk tarafından da aktif olarak kullanılan alanın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.

2/4
Bursa İpek Han  | Bursalı Haber

Bursa İpek Han Tarihi

Bursa İpek Han diğer hanlar gibi belirli bir amaç uğruna yapılmıştır. Osmanlı döneminde Bursa şehrinin önemi oldukça fazlaydı. Ticaret ve satışların uğrak noktası hatta bir numarasıydı. Ülke içerisinden ve dışından farklı satışçılar gelerek burada satış yapabilmekteydi. Aynı zamanda ihtiyacı olan malzemeleri özellikle de ipek eşyaları buradan temin etmekteydi.
Tarihi Çelebi Mehmet zamanına dayanmaktadır. 15. Yüzyılda I. Mehmet tarafından yapılması emri verilmiştir. Her handa olduğu gibi amacı farklı noktalara yardımı olabilmesiydi. Yeşil Külliye olan bir diğer temsili alana giderleri karşılamak adına gelir elde edilmesiydi. Padişahın emri ile kısa sürede tamamlanarak hazır hale getirilmiştir.


Bursa İpek Han yapımında o zamanın askeri, memuru ve önemli işlerim adamı olan Hacı İvaz Paşa olmuştur. Kendisi hanın planlanması ve yapımında aktif rol oynamıştır. Tuğla ve yontma taş ile kısa sürede hanın tamamlandığı görülmüştür. İki katlı olarak planlanmış ve bu hali almıştır. İçerisinde kayıtlı olarak gösterilen tam 76 odası bulunmaktadır.

3/4
Bursa İpek Han  | Bursalı Haber

Hanın Diğer Adları Nelerdir?
Günümüzde her ne kadar İpek Han olarak adlandırılsa da yapıldığı tarihten bu yana farklı isimlerle de anılmaktadır. En sık duyulan isimlerinden birisi ‘Arabacılar Hanı’ olmaktadır. Çünkü o zaman dilimi içerisinde arabadan kasıt olarak atların satıldığı ve tamir edildiği noktalardandı. Ticaret amacıyla uzak yoldan gelen kişilerin at bakımları burada yapılmaktaydı.
Sadece ticari noktada değil Bursa İpek Han aynı zamanda şehir içerisinde bulunan kişilerin de araba ihtiyacını karşılıyordu. Eski tarihi kaynaklar incelendiğinde daha farklı isimlerle de karşımıza çıkmaktadır. Bilinen diğer isimleri arasında:
Sultan Hanı,
Han-ı Harir,
Yeni İpek Hanı,
Eski İpek Hanı,
Arabacılar Hanı,
Faytoncular Hanı gibi farklı adlandırmalar bulunmaktadır.

4/4
Bursa İpek Han  | Bursalı Haber

Nerede Bulunuyor?


Bursa şehrinin merkezinde işlek bir alanda bulunur. Osmangazi ilçesine bağlı olan Hanlar olarak adlandırılan Cumhuriyet Caddesi üzerindedir. Hanlar alanı olarak denildiğinde her birey tarafından rahatlıkla tarif edildiği görülür. Konum olarak ise Ulu Cami ile Pirinç Hanı arasında yer almaktadır. Pirinç Hanı’nın çaprazında yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?


Ulaşım konusunda şehir içerisindeyseniz Bursa İpek Han ulaşmak için toplu taşıma ya da özel araba kullanmalısınız. Ancak bu alan hanlar ile ünlü olduğundan özel arabayı park edebileceğiniz noktalar kısıtlıdır. Hana direkt olarak arabayla gelmek bu yüzden pek mümkün görülmemektedir. Uzak bir alana park ederek Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyüp bulabilirsiniz.
Toplu taşıma araçlarından otobüs ve metro kullanarak da caddeye yakın bir alan gidebilmek mümkündür. Yapılması gereken yerli insanlara sorarak en yakın durakta inmektir. Yürüyüş mesafesi uzun değildir. Han bölgesi olduğundan uzaktan dahi tarihi yapılar fark edilir. Han hakkında aktarılabilecek son bilgi ise 1900 yıllarda ortaya çıkan yangın ile giriş kısmı yanmıştır. Tekrar restore edilmesinden dolayı han kapısı orijinal görüntüsünü yansıtmamaktadır.

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.