Bursa Kalesi Tarihi | Bursalı Haber

Bursa Kalesi tarihi de böylece yavaş yavaş oluşacaktı. Önce insanlar yaşamsal faaliyetlerini geliştirebilmek adına tarım ve hayvancılığa başvurdu. Zaman içerisinde burada yer alan nüfusun artması ile birlikte ipekçilik ön plana çıktı
Ekleme Tarihi: 03.04.2021 - 11:03

Bursa Kalesi Tarihi | Bursalı Haber

Bursa Kalesi tarihi de böylece yavaş yavaş oluşacaktı. Önce insanlar yaşamsal faaliyetlerini geliştirebilmek adına tarım ve hayvancılığa başvurdu. Zaman içerisinde burada yer alan nüfusun artması ile birlikte ipekçilik ön plana çıktı
1/4
Bursa Kalesi Tarihi | Bursalı Haber

Bursa Kalesi tarihi ile birlikte şehre müthiş bir değer katmaktadır. Bursa’nın neredeyse her alanı farklı bir yaşantıya sahip olmuştur. Yüzyıllardır şehir olarak var olması ve insanların burada yaşam sürmesi bu durumun nedenidir. Her gelen medeniyet günlük yaşamda kullanılabilmesi ya da düşmanlara karşı korumak sağlamak amacıyla bazı yapılar inşa etmiştir.

Bursa şehrinin tarihi incelendiğinde yüzyıllar öncesine dayanır. İlk olarak günümüz merkezi ilçesi ortaya çıkmadan önce bilinen bir iki ilçesi bulunmaktaydı. Zamanla insanların Anadolu’da yaşamaları ve Bursa şehrinin çevresinde yer alması ile yeni yaşam alanları keşfedildi. Günümüzde kullanılan diğer ilçelerin meydana gelmesi bu şekilde sağlandı.

Bursa Kalesi tarihi de böylece yavaş yavaş oluşacaktı. Önce insanlar yaşamsal faaliyetlerini geliştirebilmek adına tarım ve hayvancılığa başvurdu. Zaman içerisinde burada yer alan nüfusun artması ile birlikte ipekçilik ön plana çıktı. Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir en çok Osmanlı döneminde değişik eserlere sahne oldu. Hanlar, camiler, kaleler bunların simgesi olarak günümüze kadar gelebildi.

2/4
Bursa Kalesi Tarihi | Bursalı Haber

Bursa Kalesi Tarihi Nedir?

Bursa’da bulunan ve görüntüsü ile hem yerli halkı hem de turistleri büyüleyen bu yapı Osmanlı Devleti’nin çok öncesine dayanır. Görüntüsü ile adeta İstanbul’da yer alan Topkapı Sarayı’nı andırır. Ancak yapılış hikayesi bu yapının çok daha öncelerine uzanmaktadır. Kalenin mevcut yapılış zamanının bu kadar eski olması şehrin yüzyıllardır içinde barındırdığı tarihin adeta bir temsili olmaktadır.

Bursa Kalesi tarihi tam olarak milattan önce 1.yüzyıla dayanmaktadır. Yapılmasında etkili olan medeniyetin Bithynialılar olduğu düşünülmektedir. Şehrin tamamına olmasa da kalenin bulunduğu alana sahip olan bu medeniyet daha çok güvenlik sağlamak amacı ile o zamanın şartları ile kaleyi inşa etmiştir. Günümüzde kıyaslandığında kale yapımı kolay gelse de geçmiş zaman için bu oldukça büyük bir güç gösterisi olmaktaydı.

Günümüz tarihi 21. Yüzyıl olarak adlandırılmaktadır. Yapımının birinci yüzyıla dayanan bir kale olduğu düşünülünce kişilerin aklına bu zamana kadar nasıl geldiği olmaktadır. Kaleyi inşa eden medeniyet sonrasında Bursa’ya sahip olan sayısız devletlerin bu durumda etkisi bulunmaktadır. Roma, Bizans, Osmanlı Devleti sırası ile kaleye sahip olup aktif olarak kullanmıştır.

Kullanımı Bursa Kalesi tarihi konusunda da genişlemeye sebep olmuştur. Devletlerin aktif olarak kaleyi kullanması adına öncelikli olarak tadilat yapmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle saldırı anlarında dayanıklı olması neredeyse zorunluluktur. Devletlerin görevlendirdiği mimarlar tarafından yıkılması muhtemel alanlarda sağlamlaştırmalar yapılarak günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır.

 

3/4
Bursa Kalesi Tarihi | Bursalı Haber

Kale Nerede Bulunur?

Bursa Kalesi günümüzde gidip görmek isteyenler adına oldukça uygun bir yerde bulunmaktadır. Osmangazi ilçesinde yer alır. Osmangazi Bursa tarihinin büyük bir çoğunluğunu bünyesinde barındırır. Hanlar da burada yer aldığından genellikle şehre gezi düzenleyen kişilerin görebileceği mekanlarda imkânları artmaktadır. Siz de Bursa’ya gelmeyi düşünüyorsanız mutlaka bu kaleyi ziyaret etmelisiniz.

 

4/4
Bursa Kalesi Tarihi | Bursalı Haber

Bursa Kalesi Mimari Özellikleri

Bursa Kalesi tarihi konusundan bahsederken mimari özelliklerine de değinmek gerekir. Kalenin mevcut surlarının uzunluğu 2 kilometre olmaktadır. Çakırhamam ve Tophane arasında birisi dikdörtgen diğeri daire olmak üzere iki farklı alanı bulunmaktadır. Kaleye girişler ise birçok farklı noktadan sağlanır. Yapı itibari ile hem savunma hem kaçma alanı olarak kullanılacağından dolayı çıkışlarının sayısı yüksek tutulmuştur.

Kaleye giriş için kullanabileceğiniz kapı sayısı beş olmaktadır. Kapıların ismi: Hisar Kapı, Kaplıca Kapısı, Zindan Kapısı, Pınarbaşı Kapısı, Yer Kapısı olarak adlandırılır. Aktif olarak gezecek olan turistlere ise tüm kapılar açık değildir. Genelde temel bir kapıdan girişler ve gezilerin sağlanmasına imkân verildiği bilinir.

Albüme ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursalihaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.