Yayın İlkeleri
Yayın ilkelerimiz.

Basın özgürlüğü, Anayasanın 28. Maddesinde ve 5187 Sayılı Basın Kanunu’nun 1. ve 3. maddelerinde düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemelerde basının özgürce yayın yapması güvence altına alınmış fakat basın özgürlüğü açıkça tanımlanmamıştır. Basın, yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü erktir ve adeta diğer üç erkin denetlenmesi görevini üstlenmiştir.

Basın özgürlüğü esasen düşünce ve kanaat özgürlüğünü tamamlayan, kullanılmasını sağlayan, haber alma ve verme hakkını barındırdığından toplumsal nitelik taşıyan bir özgürlüktür. Basının bu yetki ve sorumluluğunun karşısında denilebilir ki; herhangi bir olaydaki davranış hukuka aykırı olabilecekken bu davranışın basın yoluyla gerçekleştirilmesi hukuka aykırılık oluşturmayabilir.

Yargıtay Kararları ile sabit olduğu üzere, basın, açıklama, toplumu aydınlatma, eleştirme ve kamuoyu oluşturma görevlerini yerine getirirken, belli ölçülerde abartmayı ve hatta kışkırtmayı içerebilir. Ancak Anayasa’nın
32. Maddesinde belirtilen “Düzeltme ve cevap hakkı, ancak kişilerin haysiyet ve şereflerine dokunulması veya kendileriyle ilgili gerçeğe aykırı yayınlar yapılması hallerinde tanınır ve kanunla düzenlenir.” hükmü ve Basın Kanunu’nun bu hükmün uygulanma şeklini içeren 14. Maddesi ile sınır çizilmiştir.Uygulamada ise ‘kişilerin haysiyet ve şereflerine dokunulması’ ve ‘gerçeğe aykırı olması’ şartları ile belirlenen sınıra uyulmadığı için kimi zaman basın özgürlüğünün kısıtlandığı, kimi zaman kişisel hakların ihlal edildiği durumlarla karşı karşıya gelinmektedir.

Yargıtay ise yerleşmiş kararlarında basının haber verme hakkını dört unsurla sınırlamıştır.
1)Haberin gerçekliği
2)Haberin güncelliği
3)Haberin kamusal yarar sağlaması
4)Haberin veriliş biçimi ile özü arasında düşünsel bir bağ bulunması.
Davaya konu olan
yazılarda geçen açıklama ve tespitler, sorulan sorular gerçek, güncel, kamusal yarar taşıyan ve haberin veriliş biçimi ile özü arasında düşünsel bağ bulunan, kişilerin haysiyet ve şereflerine dokunmayan bir yazı
Yayın hayatına başladığı günden beri devletinin, yasaların tüm imkanlarıyla anayasal düzenin yanında olan Bursalihaber.com Gazetesi Medya Grup tehdit ve iftiralarınıza papuç bırakmayacak, kamuoyunu bilgilendirmek için vargucu ile hizmet etmeye devam edecektir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.